Tersanelerimiz ve Denizcilik Kuruluşlarımız

KDV Dahil: 70,00TL
Yazar: Reşat Baykal,Prof.Dr.
YayınEvi: İTÜ Vakfı Yayınları
Yayıncı: İTÜ Vakfı
Yıl: 2017
ISBN: 978-605-4778-28-7
Sayfa Sayısı: 518
Kapak Türü: Karton Kapak
Kağit Türü: enzo kağıt
Kitap Boyutu: 16x24 cm.
Dil: Türkçe
Yayın Tarihi: 2017
Stok Durumu: 3

Tersanelerimiz ve Denizcilik Kuruluşlarımız

İstanbul’un Fethinden Günümüze
TERSANELERİMİZ VE DENİZCİLİK KURULUŞLARIMIZ
İlk kuruluşu sekiz asır öncesine dayanmasına karşın  Tersanelerimiz  konusunda yazılmış kapsamlı bir kitap  bulunmuyor.  Prof. Dr. Reşat  Baykal,  tersanelerimiz ve denizcilik kuruluşlarımızın tarihi, teknolojisi ve geleneğini geleceğe aktarmak  amacıyla  hazırladığı  yeni kitabında  bu alandaki önemli bir  eksikliği gideriyor.   Baykal’ın,  yarım asırlık mesleki  birikimini aktardığı,  uzun bir zaman dilimi ve  yoğun bir emeğin ürünü  olarak ortaya çıkan  “İstanbul’un Fethinden   Günümüze Tersanelerimiz ve Denizcilik Kuruluşlarımız”  adlı eseri; kendi deyimi ile meslektaşlarının, dostlarının, arkadaşlarının ve eski öğrencilerinin de  katkı ve önerileri ile kapsamlı  bir çalışmaya dönüşmüş ve  literatürdeki  yerini almış bulunuyor.  Yazar, değişik kaynakları titizlikle inceleyip konuya ilgi duyan kişilerin özel arşivlerinden de yararlanarak elde ettiği bilgi ve belgeleri  bu eserle günümüz gençlerine ve gelecek kuşaklara aktarıyor.  
Kitabın ilk üç bölümünde    İstanbul’un  fethi ile başlayan tersaneciliğimiz, Tersane-i Amire, Osmanlı Tersaneleri ile Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi’ndeki denizcilik kuruluşlarımız belgelere dayalı olarak anlatılıyor.  Dördüncü bölümde Haliç Bölgesi’nde başlayan tersanecilik serüveni ve onu takip eden bölümlerde sırasıyla Cumhuriyet Dönemi’nde denizyolu taşımacılığımız, Denizcilik Bankası’nın tersaneleri, askeri ve özel sektör tersaneleri inceleniyor.
Sponsor desteği ile basımı gerçekleştirilmiş olan  bu kitabın tüm geliri, İTÜ Vakfı Burs Fonu’na aktarılacak ve  İTÜ öğrencilerine karşılıksız eğitim bursu verilecektir.

Yorum Yap
Not: HTML'ye dönüştürülmez!
Kötü İyi